Jak jeździć zimą?

Zimą warunki na drogach pogarszają się. Zalegający śnieg, lód i opady śniegu , które pogarszają widoczność od kierowcy, wymagają większej uwagi i wyczucia. By uniknąć zaskakujących niespodzianek, należy zachować ostrożność oraz poznać kilka właściwych zasad, które pomogą nam jeździć bezpiecznie.

Przygotuj samochód

Zima to ogromnie nieprzyjazna pora roku dla każdego kierowcy. Zanim więc wybierzemy się w podróż, trzeba odpowiednio przygotować samochód. Mowa tutaj o odśnieżeniu szyb.

Nie zapomnij o wymianie opon

Na terenie Polski nie ma przepisu, który pozwoliłby egzekwować wymianę opon na zimowe. Za opony letnie nie grozi nam więc mandat. Jeśli jednak naszym priorytetem jest bezpieczna jazda, już na początku zimy warto jechać do warsztatu. Zimowe opony charakteryzują się lepszą przyczepnością są twardsze i nie ślizgają się. Auto z takimi oponami łatwiej się prowadzi nawet po białej nawierzchni. Zima powinna być dla nas impulsem do zmiany opon i lepiej nie czekać na to, aż przepisy wprowadzą tego rodzaju nakaz.

Ważny jest układ ABS

O wiele bezpieczniej oraz pewniej jest kierować autem z układem ABS. To właśnie ABS usprawni hamowanie na zakrętach. Na śliskiej drodze, właśnie dzięki niemu, nie utracimy panowania nad pojazdem.

Najważniejsza jest pewna jazda

Bezpieczna jazda zimą to przede wszystkim ograniczone zaufanie. Na ośnieżonej drodze musimy jeździć pewnie. Nie warto wykonywać gwałtownych manewrów, gdyż szybko możemy utracić panowanie nad prowadzonym pojazdem. Zakazane jest gwałtowne naciskanie hamulca na zakrętach, gdyż, w ten sposób, dociążymy przednie koła. Jeżeli hamowanie jest niezbędne, najlepiej trzymać nogę na hamulcu przez cały czas pokonywania zakrętu.

Skorzystaj z lekcji

Wszyscy, którzy w zimie nie czują się pewnie za kierownicą, mogą poszukać propozycji szkół oferujących szkolenie bezpiecznej jazdy. Dowiemy się, jak prowadzić auto na zaśnieżonej drodze, wchodzić w zakręt, umiejętnie korzystać z układu ABS.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s