Oszczędna jazda samochodem

Ceny benzyny cały czas idą w górą. Dlatego kierowców zadaje sobie pytanie, co zrobić, żeby tankować mniej paliwa. Wśród propozycji licznych szkół jazdy znajdziemy nie tylko kursy na prawo jazdy, ale także lekcje, które uczą bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Jakie kompetencje należy posiadać, by nasz samochodów zużywał mniej benzyny?

Jazda wolna czy płynna?

Wielu spośród nas wydaje się, że oszczędna jazda to przede wszystkim wolna jazda. Tego rodzaju założenie jest mitem. Niższe zużycie benzyny jest nam bowiem w stanie zagwarantować nie wolne poruszanie się autem, a płynne prowadzenie pojazdu. Musimy pamiętać o tym, by zrezygnować z szybkich przyspieszeń oraz hamowań. To właśnie taka jazda wiąże się z dużym spalaniem benzyny. Prowadzenie auta z taką samą prędkością jest najtańsze. Wygodniej tak prowadzić samochód na autostradzie. Jednak także po miejskich ulicach da się prowadzić auto z zachowaniem rozsądku i uniknąć szybkiego przyspieszania oraz hamowania. Warto zdać sobie sprawę z tego, że oszczędna jazda to także bezpieczna jazda.

Co na postojach?

Musimy także wiedzieć o tym, by przy długich postojach wyłączać silnik, gdyż już 3-minutowy postój przy zapalonym silniku zużywa paliwo potrzebne na przejechanie około kilometra. Nie warto również w chłodne dni czekać by silnik rozgrzał się – tego rodzaju nawyk mają kierowcy, którzy pamiętają auta wyposażone w starsze typy silników.

Jak hamować?

Każdy kurs bezpiecznej jazdy uczy kierowców, aby przed skrzyżowaniem hamowali silnikiem, a nie jechali na „luzie”. Powinniśmy pamiętać również o tym, żeby jeździć na, wyższych biegach przy niskich obrotach silnika.
Oszczędna jazda wymaga również pilnowania stanu opon. Powinniśmy również usunąć wszystkie zbędne rzeczy z bagażnika, żeby nie obciążać niepotrzebnie auta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s